Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z červenec, 2021

Rudolf Sloboda - Rozum

Obrázek
Objevil jsem Ameriku. Byla na Slovensku! Rudolf Sloboda je můj novej superhrdina! Vypravěč knihy se vrací z nemocnice do domu na vsi za svou ženou a dospívající dcerou. Do nemocnice jej dohnaly žaludeční vředy. Po návratu z nemocnice si často jako takovej lidskej vřed připadá. Nebo vlastně ne, on není ten vřed. Vředy jsou všichni ti lidi okolo. Sloboda je něco jako slovenskej beatník. A je mi hned bližší než jeho američtí kolegové. U nich mi kolikrát připadá, že překonávám strašnou bariéru. Nejen časovou, ale celý to jejich žvanění na mě letí až přes obrovskej oceán. Kolikrát mám dokonce spíš dojem, že po něm to žvanění jen pluje na zaoceánské lodi a po celou cestu má mořskou nemoc. U Rudolfa Slobody mi stačí nahodit pantofle na nohy a s igelitkou v ruce přejít Tatry. A tak se u něj cítím mnohem víc doma. A je jedno, že "doma" znamená stará, zahulená barabizna, ve které si pro vodu musím chodit do studny na vsi. To mi vůbec nevadí, když mi Rudolf hulí ty svoje cigára před obl

Píseň ticha

Obrázek
Mám IQ 30. Nebo to byl můj věk? Už si nejsem jistej. Ale tohle je další smotanej verš. To vím jistě. Je mu hodně. Říkám tomu smotanej verš. Je smotanej jako život. Jako moje vzpomínky po vypití láhve vodky při nezúčastněném zírání do tančících plamenů ve tmě. PÍSEŇ TICHA Ticho. Představuje věčnost. Mlčení. Jako největší ctnost. Noční svit. Tkaný měsíčním prachem. Kdy tady skončím? A kdy znova začnem? Připadá mi, jako bychom si psali dopisy. Z mých úst. Rovnou do tvojí pusy. Tady v tichu a tmě. Z daleka. Světlo líně proniká.

Hledání úradku

Obrázek
Slepá kolej poezie. Nevidomá kolej básní. Někdo pořád něco hledá. Já na to mám smotanej verš. Občas se mi někdo snaží vysvětlit, o čem ty moje verše jsou. A má pravdu. Každej ji má. Tu svoji. Říkám tomu smotanej verš. Je smotanej jako smysl života na papírku v čínským koláčku štěstí. HLEDÁNÍ ÚRADKU Ticho. Neslyšíš? To Bůh ti šeptá úradek. Pozorně poslouchej. Směje se ti. Přímo do obličeje. Nenaděláš nic. Úradek je úradek. Žiješ v plechový boudě. Uvnitř svý hlavy. Slunce ti do ní pere. Dírama zatíká. Seš jako pes. Jako pes v betonové džungli. Přinucen srát na chodník. Poníženě. Jsme tady všichni. Nemáme naději. A bez naděje ztrácíme zábrany.

Hořet

Obrázek
Pořád to tam je. Někde. Neumím si představit, že mi to vydrží dýl než do neděle. Jen ještě nevím, do které. Říkám tomu smotanej verš. Je smotanej jako vyschlá žížala na rozpáleným chodníku. Když do ní kousneš, křupne. HOŘET Stojím tu na rohu pekla. Krůpěje slaného potu stékají po spáncích. Je vedro. Hořím. Slunce zvrací paprsky na vyprahlou zem. Pomáhám si větrem. Pomáhám si stínem. Není mi pomoci. Stojím tu na rohu pekla. A když mě spatříš, shoříš.

Viktor Horváth - Můj tank

Obrázek
Viktor Horváth nekopal standardky v plzeňské viktorce, ani nevyhrál Česko hledá superstar. Tohle je úplně jinej týpek. Je to Maďar. Takže kniha Můj tank je o Maďarech. A taky Slovácích, trochu Češích, celkem dost o Rusácích. Občas se tam mihne i nějakej Polák. A taky "čaučesku" z Rumunska. Nebudu to protahovat, prostě tam je téměř celej východní blok. Od Novotnýho, přes Dubčeka až po obočí strýčka Brežněva. Pěkná sbírka komoušů. Anotace láká na "Forresta Gumpa východního bloku", jenž oplývá jazykovým nadáním a protože mu to politicky myslelo, vy šmejdi, tak se mu poštěstilo tlumočit většinu zásadních jednání během plánování invaze vojsk Varšavské smlouvy. Byl to znamenitý komunista. Naivní, hloupoučký a oddaný. Natáčet o něm film, tak ho hraje Jirka Mádl. Ve volných chvílích píše zamilované dopisy své domnělé slovenské přítelkyni Julice, v nichž vyzrazuje přísně tajné informace a pak si v kasárnách hraje s plastovými vojáčky. Znamenitý chlapec. Samotná kniha mi však